Stanisław KominowskiUrodzony: 1900-09-28, Rakoniewice (Wolsztyn);
Zmarły: 1978 r.
Rodzice: Stanisław i Helena.

Kominowski Stanisław wstąpił jako ochotnik 27.12.1918 do Kompanii Marynarzy w Poznaniu. Po oswobodzeniu Poznania 03.01.1919 zgłosił się do Kompanii Rakoniewickiej, w której pod dowództwem plut. Żoka Ludwika brał udział w walkach o Kopanicę, Kargowę, Babimost, Kramsk i okolicę Zbąszynia.

Stanisław Kominowski 4 stycznia 1919 r. dostał się do niewoli niemieckiej, gdy jako przewodnik grupy zwiadowczej pod dowództwem kaprala Andrzeja Skubla z Kobylnik dokonywał zwiadu na przedpolu Rostarzewa. Tak relacjonował to wydarzenie Mieczysław Królikowski – dowódca kawalerii grodziskiej:

…Po obsadzeniu miasta Rakoniewice i ważniejszych urzędów, celem zorientowania się w położeniu i sile Grenschutzu wysłał ppor. Siuda tej samej nocy patrol na przedpole Rostarzewa pod dowództwem kaprala Skubla Andrzeja z Kobylnik. Jako przewodnik patrolu zgłosił się Ob. Kominowski Stanisław z Rakoniewic, który był dobrze obeznany z tamtejszym terenem. Patrol posuwał się rowem wzdłuż szosy Rakoniewice-Rostarzewo. Gdy patrol dotarł do cmentarza przed Rostarzewem, Kominowski zauważył w ciemności w rowie obok cmentarza stojący posterunek nieprzyjaciela. Zamiast ostrzec patrol Kominowski bez słowa skoczył przez szosę w zamiarze obezwładnienia posterunku, lecz w ciemności nie dojrzał, że w przeciwległym rowie była oprócz posterunku dość silna placówka Grenschutzu. Zanim się patrol powstańczy zorientował w sytuacji, Kominowski już był otoczony przez Niemców, którzy równocześnie ostrzelali nasz patrol z karabinu maszynowego, alarmując tym samym pozostałą załogę Grenschutzu w Rostarzewie, która z miejsca przybyła placówce z pomocą. Patrol powstańczy z powodu przeważających sił nieprzyjaciela był zmuszony wycofać się z powrotem do Rakoniewic, a Kominowski został w rękach Grenschutzu. Niemcy przechytrzyli Polaków atakujących pod dowództwem Siudy i sami zorganizowali w dniu 4 stycznia 1919 roku kontratak…

Pełna relacja znajduje się tutaj »

Stanisław Kominowski był bardzo aktywnym i cenionym strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakoniewicach.

Odznaczenia

  • Wielkopolski Krzyż Powstańczy
    Uchwała Rady Państwa nr: 11.13-0.915 z dnia 1958-11-13
    Podstawa odznaczenia: Książeczka wojskowa wydana przez P.K.U. Kościan 03.03.1923.

Fotogaleria

Źródła

  • www.powstancy-wielkopolscy.pl
  • Kalendarium Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakoniewicach w latach 1924-2000, Gabriela Hoffmann, Rakoniewice 2009
  • Zbiory własne autora strony internetowej.