Franciszek Brzozowski

Franciszek Brzozowski, fot. zbiory D.Wajs

Urodzony 23 marca 1900 r. w Rakoniewicach;
Zmarł: 15 sierpnia 1955 r. w Mosinie.

22 grudnia 1918 roku – jako 18 letni student medycyny – wstąpił do tworzonego przez Stanisława Siudę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Rakoniewicach. Organizacji, która – z założenia – nie była tradycyjnym sokołem a drużyną powstańców. Wybrano go na sekretarza.

Walczył o wyzwolenie Rakoniewic, a następnie – w ramach kompanii wolsztyńskiej – o wyzwolenie Wolsztyna, w walkach o Kopanicę, Kargową i Babimost. Następnie w 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich, przemianowanym później na 56 Pułk Piechoty. Lekarz w czasie kampanii wrześniowej, do 11 listopada 1939 r., był komendantem polowym szpitala w Błoniu. Powtórnie zmobilizowany w czasie II wojny światowej do służby w szpitalach frontowych II Armii Wojska Polskiego.

W roku 1950 sprowadził się z rodziną do Mosiny. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Mosinie. Grób oznakowany okolicznościową tabliczką „Powstaniec Wielkopolski”.

Fotogaleria

Źródła

  • „Powstańcy Wielkopolscy z Mosiny i okolic” – Włodzimierz Gabrielski, Przemysław Mieloch, Joanna Nowaczyk, Jacek Szeszuła, Mosina 2018.
  • Zbiory własne autora strony internetowej.