Wczoraj trafiła w moje ręce publikacja autorstwa Marka Rezlera pt. „Nasze Powstanie” wydana nakładem AWR Chronica z Szamotuł. W książce omówiono przebieg powstania wielkopolskiego w około 90 miejscowościach. Na ponad 200 stronach zebrano ok 400 fotografii dowódców, szeregowców i uroczystości powstańczych. Wydawca wykorzystał bogactwo zbiorów lokalnych placów muzealnych, bibliotek, a przede wszystkim regionalistów.

Największą wartością książki jest opis działań powstańczych w poszczególnych miejscowościach – również powiatu grodziskiego. Nie ukrywam, że dzięki uprzejmości wydawców mogłem dołożyć małą cegiełkę do opisywanej książki w postaci zdjęć związanych z powstaniem wielkopolskim na ziemi rakoniewickiej.

Nasze Powstanie - Grodzisk Wiekopolski

Nasze Powstanie, fot. AWR Chronica

Książka, dzięki treściom merytorycznym i bogactwu zaprezentowanych dokumentów, jest niezwykle cennym opracowaniem. Niech o jakości ów dzieła świadczy fakt, iż wydawnictwo AWR Chronica już zamówiła jego dodruk w nakładzie identycznym do pierwotnego.

Dariusz Wajs

Od wydawcy

Szanowni Państwo,
mamy przyjemność przedstawić książkę autorstwa dr Marka Rezlera
NASZE POWSTANIE W 100 ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918–1919

Znajdziecie tu Państwo:

  • kompendium wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim
  • kalendarium Powstania
  • 10 esejów tematycznych
  • opis działań powstańczych w ponad 90 miejscowościach z całego obszaru objętego Powstaniem: od Bydgoszczy, Wysokiej po Kalisz, Zduny, od Międzychodu, Zbąszynia po Inowrocław i Kruszwicę
  • ponad 400 zdjęć sprzed stu lat, wiele z nich jest po raz pierwszy publikowane
  • autentyczne wspomnienia powstańców
  • indeksy obejmujące ponad 1300 nazwisk i ponad 850 miejscowości

W książce jest również historia powstania w Państwa miejscowości! Chcielibyśmy, drogi Czytelniku, abyś za naszym pośrednictwem zobaczył „tamtą Wielkopolskę”, poczuł atmosferę narastającego spontanicznego zrywu, który przyniósł niepodległość. Żebyś przypomniał sobie i uznał za swoje wartości, w imię których Nasi poszli do powstania.

AWR CHRONICA

Książka ma format albumowy 260 x 250 mm, oprawę twardą, 252 strony

Więcej informacji na temat książki:

Nasze Powstanie - Rakoniewice

Nasze Powstanie, fot. AWR Chronica